co zabrać na wyprawę w góry

Co zabrać na wyprawę w góry?

Przyjemne temperatury, dłuższy dzień i dostępność szlaków – letnie wędrówki to sprawdzony przepis na udane wakacje. Bez względu jednak na porę roku, każda wyprawa wymaga odpowiedniego przygotowania, które zapewni nam komfort i bezpieczeństwo podczas zdobywania szczytów. Podpowiadamy, co należy spakować na wycieczkę beskidzkimi szlakami!

Odpowiedni ubiór

W górach obowiązuje zasada ubioru na tzw. cebulkę. Znajduje ona zastosowanie nie tylko w mroźne zimowe dni, ale również latem. Pogoda, która dopisuje w dolinach, wraz z nabieraniem wysokości lub upływem dnia może dynamicznie się zmieniać – warto być przygotowanym na każdą ewentualność. W sezonie wakacyjnym na szlakach króluje odzież wykonana z regulujących termikę włókien syntetycznych lub wełny merino – cienkie koszulki skutecznie odprowadzają wilgoć, szybko wysychają i są odporne na nieprzyjemne zapachy. Wiele modeli wyposażonych jest w ochronę UV, a nawet w technologię chłodzenia. Zupełnie natomiast nie sprawdzą się koszulki bawełniane, które przy wzmożonym wysiłki tworzą „mokry kompres” na plecach. Wybór spodni, zwłaszcza pod kątem ich długości, to kwestia indywidualnych preferencji – dobrym pomysłem mogą jednak okazać się spodnie 2w1 z odpinaną nogawką. Docenimy je zwłaszcza wtedy, gdy na szczycie dopadnie nas przenikliwy wiatr. Przygotowanie na załamanie pogody zapewnią nam również zapakowane do plecaka polar lub softshell oraz kurtka przeciwdeszczowa.

Wygodne obuwie

W przemierzaniu kolejnych kilometrów po górach ważny jest maksymalny komfort – ten zapewnić mogą buty trekkingowe. Dobrze, by były wyposażone w nieco wyższą cholewkę i górski bieżnik, gwarantujące optymalną amortyzację i stabilność kroków. Z uwagi na zmienne warunki pogodowe, na szlaku najlepiej sprawdzą się modele wodoodporne. Nie bez znaczenia jest też rozmiar obuwia – zbyt ciasne lub zbyt luźne utrudnią nam zwłaszcza schodzenie z gór. Alternatywą na upały są też sandały górskie, które sprawdzą się na mniej wymagających szlakach. Do butów dobierzmy też dobre skarpetki. Zamiast magazynującej pot bawełny, postawmy na wełnę merino wzmocnioną włóknami syntetycznymi, która pozwoli stopom oddychać.

Ochrona przed słońcem

Letnia pogoda, choć zachęca do całodniowych wędrówek po górach, oznacza mocną ekspozycję na słońce, które na szlakach będzie jeszcze bardziej dotkliwe niż na nizinach. Przed szkodliwymi promieniami UV osłoni nas czapka lub inne okrycie głowy, które powinno znaleźć się w naszym wyprawowym plecaku. Warto, by było ono wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów oraz wyposażone w specjalną siateczkę. Ciekawą alternatywę stanowią chusty wielofunkcyjne typu buff, które można wiązać na wiele sposobów. Z ich pomocą stworzymy też praktyczny szalik, opaskę na rękę czy gumkę do włosów. Oprócz tego, nie zapominajmy o zabraniu kremu przeciwsłonecznego z wysokim filtrem, który uchroni nad przed bolesnymi poparzeniami. Ochronę oczu zapewnią nam natomiast okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

Zapas wody

Podczas intensywnego wysiłku nie zapominajmy o regularnym uzupełnianiu płynów. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy planujemy wędrówkę w upale. Przed odwodnieniem zabezpieczy nas butelka wielokrotnego użytku, którą możemy napełnić w schronisku lub wodą z górskiego potoku. Wygodnym rozwiązaniem jest też bukłak na wodę, który zapewni nam swobodę picia podczas marszu. Dobrym pomysłem może być również zabranie ze sobą termosu – inaczej jednak niż zimą, wlejmy do niego schłodzony napój. W ten sposób na dłużej zachowa niską temperaturę.

 

 

wakacje w Szczyrku

Szczyrk latem – jakie atrakcje na Was czekają?

Szczyrk, nazywany narciarską stolicą Polski, ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji – również latem. Miejscowość, która zimą przyciąga fanów białego szaleństwa, w sezonie wakacyjnym kusi aktywnym wypoczynkiem na szlaku i poza nim. Na goszczących w Beskidzie Śląskim czekają rozmaite atrakcje. Wśród nich coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy górskich wędrówek, fani zwiedzenia, jak i zwolennicy błogiego wypoczynku, jaki czeka w Przystanku Góry.

Lato na górskim szlaku

Wakacje w Szczyrku to wymarzone propozycja dla mniej i bardziej zaprawionych piechurów. Malownicze okolice Beskidu Śląskiego to nie lada gratka dla amatorów turystyki pieszej, którzy na miejscu znajdą świetnie wytyczone i oznakowane szlaki, oferujące doskonałe widoki. Urlopowiczom polecamy przede wszystkim górujące nad miejscowością Skrzyczne – liczącą 1257 m n.p.m. górę i należącą do Korony Gór Polski, na którą prowadzi niebieski szlak. Oprócz niej w planie aktywnego pobytu w górach warto uwzględnić też wejście na Klimczok oraz wycieczki na Przełęcz Salmopolską, Malinowską Skałę oraz Przełęcz Karkoszczonka.

Odkrywanie uroków Szczyrku

Deptak nad Żylicą

Szczyrk słynie z wielu tras górskich o zróżnicowanym stopniu trudności, ale nie tylko. Oprócz wycieczek pieszych na spędzających tu wakacje czeka sporo innych atrakcji. W szczególności polecamy letni spacer deptakiem nad Żylicą. Fani aktywnego wypoczynku mogą odkrywać tą odrestaurowaną przestrzeń również biegając, maszerując z kijkami lub jeżdżąc na rowerze. Ścieżka rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki Żylica do placu w centrum. Dalej obok Centralnego Ośrodka Sportu aż do Buczkowic.

Skocznie narciarskie w Szczyrku

Obowiązkowym punktem wakacji w Szczyrku jest też wizyta w kompleksie trzech skoczni narciarskich, zlokalizowanym na północnym stoku góry Skalite. Rodzicom z dziećmi rekomendujemy przystanek w stadninie koni Eliksir, usytuowanej u podnóża gór Skalite i Skrzyczne, gdzie pociechy mogą odbyć przejażdżkę na lonży. Głodnym kulinarnych wrażeń polecamy wizytę w klimatycznej Gospodzie Polskiej z tradycyjnym wystrojem, daniami regionalnymi i dźwiękami góralskiej muzyki. Przy okazji warto zajrzeć też do nieodległej Wisły. Oferuje ona niesamowite trasy spacerowe, przejażdżki Wiślańską Ciuchcią i atrakcje związane z Adamem Małyszem.

Atrakcje Przystanku Góry

Letni pobyt w Szczyrku na długo zapisze się w pamięci osób spragnionych bliskiego kontaktu z naturą, ale nie tylko. Nie lada atrakcje czekają też na goszczących w Przystanku Góry, z myślą o których przygotowaliśmy specjalny wakacyjny pakiet, obowiązujący od czerwca do września. Poza komfortowymi noclegami i pysznymi śniadaniami, zadbaliśmy o czas wolny urlopowiczów. W rozległym ogrodzie stworzyliśmy specjalną strefę relaksu z leżakami. Można tu chłonąć czyste górskie powietrze i zregenerować siły po wędrówce. W klimatycznej altanie wieczorami organizujemy ogniska z pieczeniem kiełbasek. Serca dzieci skradnie strefa rekreacji na świeżym powietrzu, z drewnianym domkiem, piaskownicą oraz basenem o średnicy 3.5m.

 

Szlaki piesze w Szczyrku

Szlaki piesze w Szczyrku – jakie wędrówki zaplanować w okolicy?

Chodzenie po górach to doskonała forma aktywności fizycznej, która zapewnia bliski kontakt z naturą. Malownicze okolice Szczyrku są wprost stworzone do uprawiania turystyki pieszej. Dobrze wytyczone i urozmaicone szlaki oferują piękne widoki, które zachwycą każdego. Oto przegląd trzech najciekawszych naszym zdaniem tras dla miłośników wędrówek!

Z Przełęczy Salmopolskiej na Skrzyczne

 Nasze zestawienie otwiera trasa na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, czyli liczące 1257 m n.p.m Skrzyczne. Na górę dostaniemy się nie tylko pieszo, ale i kolejką ze Szczyrku. Ci jednak, którzy kompletują szczyty należące do Korony Gór Polski, mają do wyboru kilka szlaków – w tym polecany przez nas szlak czerwony, a potem zielony z Przełęczy Salmopolskiej (Biały Krzyż). Ten, choć nieco dłuższy od pozostałych, oferuje zdecydowanie najbardziej malownicze widoki. Po drodze czeka nas przystanek przy Malinowskiej Skale. Trudy wędrówki wynagrodzi nam rozciągająca się z góry wyjątkowa panorama na Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Tatry – zarówno polskie jak i słowackie, a nawet na Małą Fatrę. Na szczycie znajduje się też schronisko PTTK Skrzyczne, taras widokowy, górna stacja kolejki linowej oraz Radiowo – Telewizyjny Ośrodek Nadawczy z charakterystycznym masztem.

Długość: 7,9 km

Czas przejścia: 2h45min

Podgląd trasy na Mapie Turystycznej

Na Klimczok i Błatnią z przystankiem w Chacie Wuja Toma

Kolejnym szlakiem, jaki warto przejść przy okazji pobytu w Szczyrku, jest ten prowadzący na Klimczok (1117 m n.p.m), będący najwyższym szczytem położonym w północnej części Beskidu Śląskiego. Wycieczkę rozpoczynamy w samym centrum miasta, by po krótkiej chwili rozpocząć strome, kamieniste, ale i niedługie podejście przez las. Kierując się żółtym szlakiem, dotrzemy do Chaty Wuja Toma, schroniska na Przełęczy Karkoszczonka. Stylowa chata góralska, urządzona w starej zagrodzie z 1918 r., to idealne miejsce na krótki popas. Po nim ruszamy w dalszą drogę – szlakiem czerwonym kierunku Siodła pod Klimczokiem. Stąd wracamy na szlak żółty i wędrujemy przez Trzy Kopce pod Klimczokiem, by dotrzeć do schroniska PTTK na Błatniej.

Długość: 10,2 km

Czas przejścia: 3h47min

Podgląd trasy na Mapie Turystycznej

PTTK Szyndzielnia przez Siodło pod Klimczokiem

Ranking zamyka nieco krótszy, choć niemniej widokowy, niebieski szlak na Klimczok z wizytą w schronisku PTTK Szyndzielnia. Podobnie jak w przypadku pozostałych tras, wędrówkę zaczynamy w centrum Szczyrku. Na wysokości stoku slalomowego szlak odbija w prawo w ulicę Wrzosową, by zacząć wspinać się zakosami aż do Sanktuarium Na Górce, położonego na wysokości 670 metrów. Stąd też rozciąga się widok na Skrzyczne. Idąc dalej w kierunku północno-zachodnim, podchodzimy leśną drogą bezpośrednio na Siodło pod Klimczokiem. Niespełna kilkadziesiąt metrów powyżej przełęczy, w kierunku wschodnim, znajduje się Schronisko Klimczok. My jednak kontynuujemy trasę na północ, szlakiem czerwonym prowadzącym do schroniska PTTK Szyndzielnia.

Długość: 6,6 km

Czas przejścia: 2h40min

Podgląd trasy na Mapie Turystycznej

majówka w Szczyrku

Majówka w Szczyrku i okolicach – co robić?

Choć początek tegorocznej wiosny pogodowo nas nie rozpieszcza, to wszystko wskazuje na znaczną poprawę, jaka ma nastąpić już niebawem. Najwyższa pora – w końcu coraz bliżej majówka, ulubiony długi weekend wielu Polaków. To idealna okazja, by rozpocząć sezon wyjazdowy i udać się na przykład w góry. My polecamy Beskid Śląski i jedną z jego najpopularniejszych miejscowości – Szczyrk. Jak zaplanować pobyt w tym klimatycznym miasteczku? Podpowiadamy!

Majówka 2023 w Szczyrku – kiedy wypada?

Majówka 2023 rozpocznie się w tym roku już 29 kwietnia w sobotę, gdyż 1 maja, czyli Święto Pracy wypada w poniedziałek. Kolejny wolny dzień – Święto Konstytucji 3 Maja – to środa. Oznacza to, że jeśli w pierwszym tygodniu maja zaplanujemy 3 dni wolnego, to będziemy mogli sobie podarować dłuższy, trwający nawet 9 dni pobyt.

Bez względu jednak na długość wyjazdu, jego plan warto dopasować do naszych osobistych potrzeb i oczekiwań. Nuda w górach nie grozi nikomu! Zwłaszcza w Szczyrku, malowniczo położonym w paśmie Beskidów, gdzie moc atrakcji czeka zarówno na dorosłych, jak na dzieci.

Atrakcje dla każdego, czyli jak zaplanować majówkę w Szczyrku?

  • Wędrówki beskidzkimi szlakami

Malownicze okolice Szczyrku to nie lada gratka dla miłośników turystyki pieszej. Świetnie wytyczone i oznakowane szlaki zapewniają doskonałe widoki, a co najważniejsze – idealnie nadają się zarówno dla bardziej zaprawionych piechurów, jak i mniej aktywnych. Na osoby spędzające weekend majowy w górach czeka między innymi Skrzyczne, szczyt górujący nad miejscowością. Na najwyższą, liczącą 1257 m n.p.m. górę, należąca do Korony Gór Polski, dostaniemy się nie tylko szlakiem niebieskim z samego Szczyrku, ale i specjalną kolejką kanapową. Poza tym polecamy również wejście na Klimczok oraz wycieczki na Przełęcz Salmopolską i Malinów. Warta zobaczenia jest również Malinowską Skałę, Kotarz oraz Przełęcz Karkoszczonkę.

  • Odkrywanie uroków miasteczka

Kolejną atrakcją, z jakiej warto skorzystać przy okazji majowego pobytu w Szczyrku, jest odrestaurowany deptak nad Żylicą, który pozwala na odkrywanie uroku miasteczka. To idealne miejsce do niespiesznych spacerów, ale też do biegania, uprawiania nordic walkingu czy jazdy na rowerze. Serca dzieci skradnie wizyta w stadninie koni Eliksir, usytuowanej u podnóża gór Skalite i Skrzyczne. Mnóstwo wrażeń dostarczy pociechom przejażdżka na lonży. Obowiązkowym punktem podczas majówkowego pobytu w Szczyrku jest również wizyta w kompleksie trzech skoczni narciarskich na północnym stoku góry Skalite. W razie niepogody polecamy natomiast odwiedziny Beskidzkiej Galerii Sztuki.

  • Atrakcje okolicy

Planując weekend majowy w Szczyrku warto pamiętać o jego dogodnym położeniu, które pozwala na swobodne eksplorowanie okolicy. W szczególności zachęcamy do wizyty w oddalonej o niewiele ponad 20 km Wiśle, w której to czekają rozmaite atrakcje, w tym te związane z Adamem Małyszem – nazwana jego imieniem skocznia i muzeum z trofeami skoczka. Frajdę dzieciom sprawią przejażdżki Wiślańską Ciuchcią, a miłośników natury zachwyci spacer Doliną Białej Wisełki i widok znajdującego się niedaleko Jeziora Czerniańskiego w Wiśle Czarne. Oprócz Wisły, warto zajrzeć też do Istebnej, oddalonej o kolejne 13 km, w której to czekają między innymi: Muzeum Koronki, Izba Pamięci Jerzego Kukuczki oraz Chata Kawuloka, leżąca na szlaku Szlaku Architektury Drewnianej.

wiosenna regeneracja w Szczyrku

Wiosenna regeneracja – jak zadbać o formę?

Zima to zwykle czas zmniejszonej aktywności, a także częstszych infekcji. Zmienne warunki pogodowe, szybko zapadający zmrok i mniejsza ilość światła słonecznego skutkują dłuższym przesiadywaniem w domu, zamiast na świeżym powietrzu. Z tego względu wielu z nas tak bardzo cieszy perspektywa zbliżającej się wiosny. Jak przygotować się na nową porę roku? Co sprzyjać będzie wiosennej regeneracji naszych sił witalnych i duchowych? O tym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Jak zadbać o formę na wiosnę? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów!

1.    Zadbaj o zdrowie psychiczne i fizyczne

Nadchodząca wiosna i budząca się do życia przyroda potrafią doskonale „naładować” nasze wewnętrzne baterie. Aby jednak móc czerpać jak najwięcej korzyści z zachodzących przemian, musimy najpierw zadbać o stan własnego zdrowia. W tym celu warto wykonać podstawowe badania, by upewnić się, że jesteśmy gotowi na większe aktywności. Powinniśmy także zadbać o work-life balance, czyli odpowiednio równoważyć czas poświęcany na pracę i odpoczynek. Musimy bowiem pamiętać, ze stres jest naszym wrogiem i zawsze negatywnie wpływa na stan zdrowia.

2.    Pamiętaj o zbilansowanej diecie i nawodnieniu

Choć czasem wydaje się nam, że znane powszechnie powiedzenie „jesteś tym, co jesz” to nadmiernie używany frazes, to jednak w praktyce okazuje się on bardzo prawdziwy. Aby móc zregenerować swój organizm po zimie i nabrać energii, potrzebna jest odpowiednia dieta. Zadbaj więc, aby przed nadejściem wiosny na Twoim talerzu codziennie gościły warzywa i owoce. Unikaj nadmiernej ilości teiny i kofeiny, w zamian pijąc minimum dwa litry wody. Zminimalizuj w swojej diecie także spożywanie cukru i soli, w zamian postaw na naturalne soki, które są źródłem witamin.

3.    Zadbaj o relaks

Zbawienne efekty w regeneracji organizmu przynoszą także różnego rodzaju zabiegi relaksacyjne. Medytacja, joga, ćwiczenia oddechowe, masaże – możliwości jest wiele. Znajdź czas na czynności, które sprawiają Ci radość i pozwalają zapomnieć o trudach zabieganego życia. Dobra książka, wyjście na basen, spotkanie z przyjaciółmi pozwolą z pewnością spojrzeć optymistycznie na otaczający nas świat.

4.    Postaw na detoks

Wiosenna regeneracja nastąpi szybciej, gdy zadbamy o detoks. Przetworzona żywność, słodycze, ciężkie potrawy i brak ruchu spowalniają nasz metabolizm. Wówczas czujemy się ciągle zmęczeni, brakuje nam energii i z trudem witamy każdy nowy dzień. Trend ten można odwrócić przez okresowy post, detoks oparty na sokach czy korzystanie z sauny.

5.    Bądź aktywny

Kolejny sprawdzony sposób na wiosenną regenerację, to aktywność. Polecamy przede wszystkim tą na świeżym powietrzu. Spacer po okolicy po dniu ciężkim dniu pracy ukoi nerwy i pozwoli się zrelaksować. Jeszcze lepsze efekty przyniesie weekendowy wypad za miasto czy w góry.

Tym, którzy chcą odpocząć w bliskości natury, polecamy aktywność na beskidzkich szlakach. W Szczyrku i okolicach ich nie brakuje, a stopień trudności tras można stopniowo zwiększać, obcując przy okazji z budzącą się do życia naturą. Po aktywności zapraszamy do wypoczynku w Przystanku Góry, który oferuje komfortowo wyposażone pokoje z łazienkami, zapewnia pyszne śniadania oparte na specjałach kuchni regionalnej oraz udostępnia gościom ogród z wieloma atrakcjami. Z całą pewnością tak spędzony czas sprzyjać będzie regeneracji i sprawi, ze nasz organizm gotowy będzie na nadejście wiosny.

 

skitury w Beskidach

Skitury – dlaczego warto spróbować tego zimowego sportu?

Alternatywa dla klasycznych nart oraz snowboardu, świetne zastępstwo dla pieszych wycieczek w okresie zimowym – tak krótko można opisać skitury. Znane od wielu lat, a obecnie znowu popularne narty są doskonałym wyjściem zarówno dla tych, którzy już uprawiają sporty zimowe, jak i dla osób, które kochają piesze wędrówki po górach, jednak nie chcą ich podejmować w okresie, gdy na ulubionych trasach zalega śnieg. Dlaczego warto rozpocząć przygodę ze skiturami? Przedstawiamy kilka powodów oraz rozwiązań, które ją ułatwią.

Wybierz ulubione trasy – sprawdź, jakie możliwości dają skitury

Narty skiturowe, dzięki swojej specyficznej budowie, dają więcej możliwości niż ich znany ze stoków odpowiednik. Dzięki swojej specyficznej budowie skitury umożliwiają nie tylko zjazd, czy przemieszczanie się po płaskim terenie. Pozwalają także na wspinaczkę oraz poruszanie się po trudnej trasie i różnej grubości śniegu.

Wyróżniają się one również wagą. Są lekkie i wytrzymałe. Ich ważnym elementem są foki — materiałowy element przyczepiany do ślizgu, dzięki któremu nawet w trudnym terenie zyskujemy bardzo dobrą przyczepność. Ciekawostką jest, że foki w dawnych czasach szyte były właśnie ze skóry zwierząt i stąd wzięły swoją nazwę. Dodatkowo tego typu narty posiadają elastyczne wiązania, umożliwiające zmianę ułożenia stopy.

Skitur – jak zacząć przygodę z tym sportem?

Narciarstwo skiturowe to idealne rozwiązanie zarówno dla tych, którzy już uprawiają sporty zimowe, jak i dla laików poszukujących aktywności na chłodniejsze miesiące. Niezależnie od stopnia zaawansowania, na początek warto wziąć udział w kursie prowadzonym przez instruktora — dzięki niemu, możemy poznać odpowiednią technikę, dowiedzieć się jak prawidłowo poruszać się na skiturach i radzić sobie na zmiennym terenie.

Jeśli jeszcze nie wiemy, czy to sport dla nas, warto skorzystać z wypożyczonego sprzętu. W samym Szczyrku, w odległości do kilku kilometrów od Przystanku Góry, znajdują się co najmniej dwie wypożyczalnie oferujące narty tego typu.

Beskidy – połączenie bliskości natury i ciekawych tras skiturowych

Malownicze tereny, a jednocześnie dobra baza wypożyczalni i prowadzone w regionie kursy sprawiają, że Beskid Śląski to dobry cel podróży dla osób chcących spróbować tego sportu. Fani skiturowych zjazdów często korzystają z urokliwych miejsc, które są również im znane z pieszych wypraw górskich.

W pobliżu Przystanku Góry znajduje się między innymi dedykowana wielbicielom skituru trasa wiodąca na Skrzyczne. W okolicy, wielbiciele tego rodzaju narciarstwa, mają szansę zobaczyć Malinowską Skałę. Mogą też spróbować zdobyć Klimczok, a nawet wybrać się dłuższym szlakiem do Orlego Gniazda. Przed wycieczką warto porozmawiać z instruktorem lub sprawdzić popularne trasy na portalu Traseo. W ten sposób wybierzemy optymalny wariant aktywności – dostosowany do naszych umiejętności oraz kondycji.

Z całą pewnością wybierając skitury będziemy mieli okazję zobaczyć wiele malowniczych miejsc, niedostępnych dla osób wybierających zjazdy na tradycyjnych stokach. Choć sport ten wymaga tężyzny fizycznej, z racji konieczności samodzielnych podejść na szczyty, to jednak wysiłek ten rekompensuje adrenalina i możliwość bliskiego obcowania z naturą. Zapraszamy do przekonania się, jak bogatą ofertę dla aktywnych zimą turystów posiada Szczyrk. O regenerację i wypoczynek po skiturowyh zjazdach zadbamy w Przystanku Góry!

zimowe aktywności w Szczyrku

Zimowe aktywności w Szczyrku

Szczyrk od lat przyciąga miłośników aktywnego wypoczynku. Beskidzki kurort, nazywany zimową stolicą Polski, wraz z nadejściem mroźnych i śnieżnych dni zamienia się w prawdziwe sportowe eldorado. Znakomicie czas spędzą tu zarówno zapaleni narciarze i snowboardziści, fani narciarstwa biegowego, jak również miłośnicy wędrówek górskimi szlakami. Podpowiadamy, jakie zimowe aktywności czekają na odwiedzających Beskid Śląski!

Aktywny zimowy pobyt? Zapraszamy do Szczyrku!

Szczyrk to wyjątkowo atrakcyjne miejsce na mapie Polski pod względem możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Górski kurort, zlokalizowany u podnóża Skrzycznego i w dolinie Żylicy, mimo swoich niewielkich rozmiarów oferuje ogrom atrakcji dla odwiedzających na każdym poziomie zaawansowania, niezależnie od kondycji i wieku. Szczególnie zachęcamy do przetestowania zimowych aktywności czekających w regionie.

Białe szaleństwo w nowoczesnych ośrodkach narciarskich

Szczyrk każdego roku odwiedzany jest chętnie przez fanów szusowania. Ci w górskiej miejscowości znajdą kilka ośrodków narciarskich, na ofertę których składają się nowoczesne kolejki górskie, kilometry tras zjazdowych, szkółki i przedszkola dla stawiających pierwsze kroki na nartach lub desce oraz baza gastronomiczna, która pozwala na uzupełnienie energii między kolejnymi zjazdami. W okolicy Przystanku Góry czeka COS (Centralny Ośrodek Sportu), z kolejką poprowadzoną ze Szczyrku, przez Jaworzynę, na szczyt Skrzycznego. Stacja oferuje cztery trasy o łącznej długości blisko 12 km.

Do białego szaleństwa zaprasza też jeden z największych w całym kraju kompleksów narciarskich – Szczyrk Mountain Resort. Na jego ofertę składa się aż 13 wyciągów i 23 km tras o zróżnicowanej trudności – każdy znajdzie tu więc coś dla siebie. Fanów snowboardingu ucieszy z kolei Snow Park Juliany z poręczami, hopkami i innymi przeszkodami. Polecamy również przetestowanie  oferty ośrodka Beskid Sport Arena, dysponującego 4 trasami narciarskimi o łącznej długości 3,2 km, które wyposażono w nowoczesne oświetlenie ledowe.

Wędrówki ośnieżonymi szlakami Beskidu Śląskiego

Beskidy to wprost wymarzone miejsce dla fanów pieszych wędrówek. Przez cały rok do ich dyspozycji w regionie czekają różnorodne trasy turystyczne, które w zimowej odsłonie zachwycają zapierającymi dech widokami ośnieżonych szczytów i dolin. Bezpośrednie okolice Przystanku Góry oferują doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej. W szczególności polecamy wejście na najwyższe szczyty całego Beskidu Śląskiego: Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Klimczok (1117 m n.p.m.). Niezapomnianych wrażeń wędrowcom zapewnią też wycieczki na przełęcz Karkoszczonkę i Malinowską Skałę.

Narciarstwo biegowe w zimowym Szczyrku

Narciarstwo biegowe to zimowa dyscyplina, która z każdym sezonem zyskuje na popularności. W Szczyrku nie brakuje widokowych ścieżek, które zimą przyciągają zapalonych biegówkowiczów, jak również osoby, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z nartami biegowymi. W szczególności polecamy trasy biegowe przełęczy Kubalonka (mające długość 2,5, 3, 5 oraz 7,5 km). Na chętnych czeka też specjalna trasa narciarstwa biegowego, zlokalizowana przy ulicy Sosnowej w Górnym Szczyrku (w pobliżu Jaskini Lodowej).

Przystanek Góry – idealna baza wypadowa dla aktywnych

Planujecie aktywny zimowy pobyt w Szczyrku? Zachęcamy do skorzystania z oferty Przystanku Góry, którego dogodna lokalizacja w sercu górskiego kurortu pozwala na swobodne odkrywanie jego atrakcji. Zwolennikom wypoczynku na stoku, szlaku lub trasach biegowych zapewniamy maksymalny komfort po aktywnym dniu. Oferujemy starannie wyposażone pokoje oraz urozmaicone śniadania bufetowe powstające z lokalnych produktów. Proponujemy również atrakcyjne pakiety pobytowe na zimę.

 

narty w Szczyrku

Narty w Szczyrku – jakie atrakcje czekają w sezonie 2022/2023?

Szczyrk, nie bez powodu nazywany zimową stolicą Polski, to idealne miejsce dla fanów białego szaleństwa. Na zapalonych narciarzy i snowboardzistów w górskim kurorcie czekają znane i lubiane ośrodki, oferujące kilometry tras o różnym poziomie zaawansowania. Z okazji inauguracji sezonu 2022/2023 przygotowaliśmy przewodnik po atrakcjach Szczyrku dla narciarzy!

Ośrodki narciarskie w Szczyrku

Planujecie zimowy pobyt w jednym z beskidzkich ośrodków narciarskich? Zapraszamy do Szczyrku – sezon 2022/23 właśnie wystartował! Aby być na bieżąco z atrakcjami kurortu dla narciarzy, śledźcie aktualności na stronach ośrodków i na ich profilach społecznościowych. Znajdziecie tam informacje o cenach skipassów oraz czynnych trasach wraz z kamerkami z obrazem na żywo wprost ze stoków.

Gościom Przystanku Góry polecamy przetestowanie poniższych ośrodków:

Beskid Sport Arena

15 grudnia to data otwarcia jednego z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w regionie. Beskid Sport Arena, którego nie mogło zabraknąć wśród atrakcji Szczyrku dla narciarzy i snowboardzistów, jak co roku szykuje masę niespodzianek dla fanów szaleństwa na białym puchu. Ostatnie mroźne i śnieżne dni były doskonałą okazją do jak najlepszego przygotowania tras na rozpoczęcie sezonu. Wśród nich coś dla siebie znajdą zarówno doświadczeni miłośnicy sportów zimowych, jak i osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na nartach lub desce.

W BSA możecie szusować aż na czterech świetnie przystosowanych trasach zjazdowych (dwie łatwe, trudna i bardzo trudna), o łącznej długości 3200 metrów. Wszystkie wyposażono w nowoczesną instalację oświetlenia LED. Przepustowość kolei i wyciągów szacowana na 4 tysiące na godzinę zapewnia komfort użytkowania tras. W ośrodku działają również szkoła narciarska i snowboardowa oraz przedszkole dla najmłodszych fanów białego puchu, a także wypożyczalnia i serwis sprzętu. Na miejscu skorzystacie też z oferty gastronomicznej. Jazda codziennie od 7:00 do 20:00.

Szczegółowe informacje: https://beskidsportarena.pl/

Centralny Ośrodek Sportu Skrzyczne

Narciarzy i snowboardzistów do zaplanowania aktywnego wypoczynku w Beskidach zaprasza również Centralny Ośrodek Sportu Skrzyczne. Na miejscu czekają 4 trasy: Ondraszek (niebieska, 2460 m), Widokowa (niebieska, 2320 m), Kaskada (czerwona, 3200 m) i FIS (czarna, 2800 m). Frajdę z jazdy zapewnia nowoczesna kolej linowa i 4-osobowa kanapa o przepustowości 2400 osób na godzinę, dostępna na całym odcinku – z dolnej stacji w Szczyrku, poprzez Jaworzynę, aż na szczyt Skrzycznego. Ośrodek wraz z koleją linową będzie czynny codziennie godzinach od 9:00 do 15:00.

Szczegółowe informacje: http://www.skrzyczne.cos.pl/

Szczyrk Mountain Resort

Otwarcie sezonu 2022/23 w popularnym ośrodku Szczyrk Mountain Resort zaplanowano na sobotę 17 grudnia – inauguracji towarzyszyć będą wydarzenia specjalne, w tym impreza z regionalnymi przysmakami i licznymi konkursami. Jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce zlokalizowany jest na zboczach szczytów Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) i Wierch Pośredni (1000 m n.p.m.). Na ofertę ośrodka składa się 23 km zróżnicowanych tras zjazdowych (w tym 5 km oświetlonych), dostępnych od 9:00 do 16:00. Dzięki współpracy z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena użytkownicy trzech beskidzkich ośrodków mogą korzystać ze wspólnego skipassu na trasy liczące łącznie ponad 40 km. W ramach ośrodka działa Akademia Misia Maxa, prowadząca grupowe lekcje jazdy narty dla dzieci oraz wypożyczalnia i serwis sprzętu.

Szczegółowe informacje: https://www.szczyrkowski.pl/

Biały Krzyż

Przyjęcie narciarzy i snowboardzistów oferuje również Kompleks Narciarski Biały Krzyż, położony malowniczo na Przełęczy Salmopolskiej (potocznie nazywanej Białym Krzyżem). Na miejscu dostępne są trasy, które sprostają oczekiwaniom zarówno początkujących, jak i doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Na miejscu można skorzystać również z pomocy instruktorów i wypożyczyć sprzęt do jazdy. Wyciąg ośrodka czynny jest od 9:00 do 20:00 (poniedziałek-piątek) i od 8:00 do 20:00 (sobota-niedziela). Na ofertę ośrodka składa się również szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz baza gastronomiczna. Tuż przy trasach znajduje się miejsce do jazdy na sankach.

Szczegółowe informacje: https://bialykrzyz.com.pl/

Po aktywnym dniu na stoku zachęcamy do regeneracji w komfortowo wyposażonych pokojach Przystanku Góry. Także do skorzystania z naszej oferty wyżywienia i do udziału w góralskich biesiadach. Zapewniamy łatwy dojazd do beskidzkich ośrodków narciarskich i dostęp do bezpiecznej przechowalni sprzętu narciarskiego.

zima w Przystanku Góry

Top 5 atrakcji w Szczyrku zimą

Szczyrk to jeden z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków sportów górskich w Polsce. W mroźne i śnieżne miesiące beskidzki kurort zamienia się w stolicę sportów zimowych – wspaniałe chwile spędzą tu fani aktywnego wypoczynku i bajkowych widoków. Lista atrakcji Szczyrku jest naprawdę długa. Oto 5 propozycji, co robić w Szczyrku zimą.

1.    Wędrówki zimowymi szlakami Beskidu

Jedną z największych atrakcji Szczyrku zimą, zresztą, jak i przez cały rok, są wspaniałe szlaki Beskidu Śląskiego. Znakomicie czas na ich przemierzaniu spędzą miłośnicy górskich wędrówek. Okolice Przystanku Góry oferują doskonałe warunki do uprawiania turystyki pieszej. W harmonogramie zimowego pobytu zapaleni piechurzy uwzględnić powinni wejście na Skrzyczne i Klimczok – dwa najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego. Wyjątkowo widokowe są też szlaki prowadzące na Malinowską Skałę i Przełęcz Karkoszczonkę.

2.    Białe szaleństwo na stokach

Szczyrk bywa nazywany zimową stolicą narciarstwa Beskidów. Nie bez powodu – fani szaleństwa na białym puchu niezapomniany czas spędzą w czekających na miejscu ośrodkach narciarskich. Na uwagę zasługuje zwłaszcza jeden z największych w całym kraju kompleksów narciarskich: Szczyrk Mountain Resort. 13 wyciągów i 25 km tras o zróżnicowanej trudności – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla amatorów snowboardingu przygotowano również Snow Park Juliany z poręczami, hopkami i innymi przeszkodami. Fani jazdy na nartach lub desce spędzą niezapomniany czas również na stokach Centralnego Ośrodka Sportowego i w ośrodku Beskid Sport Arena, oferującym 4 trasy narciarskie o łącznej długości 3,2 km.

3.    Pokryty śniegiem deptak nad Żylicą

Deptak nad Żylicą to jedna z wizytówek Szczyrku. Uwielbiany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, zachwyca również w swojej zimowej odsłonie. Teren znakomicie nadaje się nie tylko do niespiesznych spacerów, ale i do różnego rodzaju aktywności. Chętni mogą na jego terenie maszerować z kijkami lub spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym. Ścieżka rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta, skąd biegnie dalej wzdłuż rzeki Żylica do placu w centrum. Dalej prowadzi obok Centralnego Ośrodka Sportu aż do Buczkowic.

4. Kolej linowa na Skrzyczne i bajkowe krajobrazy

Następną z atrakcji Szczyrku jest kolej linowa prowadząca na Skrzyczne – najwyższy, mierzący 1257 m n.p.m. szczyt Beskidu Śląskiego. Na górę prowadzi nowoczesna, dostępna przez cały rok kolej krzesełkowa ze stacją pośrednią na Hali Jaworzyna. Zwieńczeniem podróży są wspaniałe zimowe krajobrazy rozciągające się ze szczytu.

5. Zimowa wycieczka Szlakiem Architektury Drewnianej

Szczyrk to nie tylko typowo górskie atrakcje dla fanów aktywnego wypoczynku i zapierających dech widoków, ale również warte zobaczenia zabytki. Fanom ciekawej architektury polecamy

zwiedzenie sanktuarium św. Jakuba Apostoła, drewnianej budowli wzniesionej ok. 1800 roku i należącej do Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Obiekt w zimowym czasie prezentuje się wyjątkowo malowniczo.

Przystanek Góry – baza wypadowa po zimowym Beskidzie Śląskim

Zimowy pobyt w Szczyrku? Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Przystanku Góry – pensjonatu w samym sercu Beskidu Śląskiego. Idealnie zlokalizowany ośrodek sprzyja korzystaniu z wszelkich atrakcji kurortu, zapewniając jednocześnie maksymalny komfort wypoczynku po aktywnym dniu. Oferujemy starannie wyposażone pokoje oraz urozmaicone śniadania bufetowe z lokalnych produktów. Dla najmłodszych przygotowaliśmy kolorową salę zabaw. Sprawdź dostępne terminy i zaplanuj urlop zimą w Szczyrku!

skitury w Beskidach

Ferie w Przystanku Góry

Ferie zimowe to wyjątkowy czas w roku – wyczekiwany przez dzieci okres wytchnienia od szkoły i szaleństw na śniegu. To też znakomita okazja, aby zaplanować rodzinny wyjazd w góry, w trakcie którego wspaniale wypoczną również rodzice. Pokryte białym puchem Beskidy urzekają malowniczymi widokami i oferują szereg możliwości w zakresie aktywnego wypoczynku. Na niezapomniane ferie zapraszamy do Przystanku Góry w Szczyrku!

Ferie zimowe w Szczyrku – raj dla aktywnych

 Znajdujący się w Beskidzie Śląskim Szczyrk, położony między Klimczokiem a Skrzycznem, to znakomite miejsce na rodzinne ferie – zwłaszcza dla miłośników aktywnego wypoczynku. Miejscowość, w której znajduje się nasz Przystanek Góry, od lat cieszy się popularnością przede wszystkim wśród fanów białego puchu. Bliskość znakomicie przygotowanych stoków (Szczyrk Mountain Resort oddalony jest zaledwie o 1,6 km) sprawia, że nasz ośrodek to znakomita baza wypadowa dla zapalonych narciarzy i snowboardzistów. Na nich w największym i najnowocześniejszym kurorcie narciarskim w kraju czekają kilometry tras zjazdowych o różnym poziomie trudności. Najmłodsi członkowie rodziny mogą stawiać swoje pierwsze kroki na nartach lub desce w tutejszych szkółkach i przedszkolach, gdzie naukę prowadzą wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy. Również fani górskich wędrówek znajdą u nas coś dla siebie – w okolicy biegnie wiele popularnych szlaków, które zachwycają zimową aurą. Na wyciągnięcie ręki jest też centrum Szczyrku ze swoimi największymi atrakcjami.

Rodzinne ferie w górach – pakiet pobytowy Przystanku Góry

Na czas między 14 stycznia a 26 lutego 2023 r. przygotowaliśmy specjalny pakiet pobytowy – Przystanek na ferie, który pozwala na odkrywanie uroków zimy w jednym z najciekawszych miejsc w polskich górach. Oferta obowiązuje przy rezerwacji na minimum 5 nocy (przy rezerwacji na 7 nocy zniżka 10% na cały pobyt). Zapewniamy komfortowe noclegi w wybranym typie pokoju. W cenę wliczone zostały również bufetowe śniadania, powstające z lokalnych produktów – domowych serów, jajek od szczęśliwych kurek, pachnących wypieków i naturalnych przetworów owocowych. Gwarantujemy idealny początek dnia jazdy na nartach, wędrówek okolicznymi szlakami i odkrywania uroków kurortu.

Przepis na udane ferie w Beskidzie Śląskim

Dbając o jak najlepsze wrażenia naszych szczególnych gości – dzieci, przygotowaliśmy doskonale wyposażony pokój zabaw. Nie lada atrakcją dla maluchów będą animacje. W planie malowanie na kamieniach oraz warsztaty dla małych kucharzy z pieczenia pizzy i babeczek. Szkraby ucieszy też obecność piłkarzyków. Na miejscu wypożyczycie oprócz tego również szachy, karty do gry i gry planszowe. Na aktywnych czekają z kolei kijki do nordic walkingu. Mnóstwo wrażeń rodzicom zapewni klimatyczny wieczór przy blasku rozpalonego kominka z kawą lub grzanym winem i domowym ciastem. Miłe chwile spędzicie w komfortowym salonie połączonym z jadalnią. Urozmaiceniem pobytu będzie też zimowe ognisko lub grill w wewnętrznej altanie. Z okien budynku podziwiać można wspaniałe zimowe krajobrazowy, a przy odrobinie szczęścia – dojrzeć przechadzające się w sąsiedztwie sarny. Dla zmotoryzowanych gości przygotowaliśmy parking bezpośrednio przed obiektem.

Szukacie inspiracji na rodzinne ferie? W zimowe dni gorąco zapraszamy do beskidzkiego Przystanku Góry, w którym przygotowaliśmy specjalny pakiet pobytowy. Wybierzcie dogodny dla siebie termin i zarezerwujecie ferie w górach już dziś! Akceptujemy płatności bonem turystycznym.

 

logo Przystanek Góry Szczyrk
Informacje

Lokalizacja: Przystanek Góry Jarzębinowa 20 43-370 Szczyrk

Właściciel: 3F Projekt Sp. z o.o. ul. Rajnholda Domina 27 41-500 Chorzów 

NIP: 9542767837/ REGON: 365104975

Konto bankowe

ING Bank Śląski S.A.
26 1050 1331 1000 0092 8019 1421

Zadzwoń do Nas

+48 609 066 906

nie zapomnij polubić naszych profili

Copyright © 2020. All rights reserved