Szczyrk to niezwykle malownicze miasto położone w województwie śląskim, w dolinie potoku Żylica, pomiędzy dwoma znanymi szczytami – Klimczok  oraz Skrzyczne. Oferuje wiele atrakcji przez cały rok. Razem z miastami takimi jak Wisła, Ustroń, Brenna oraz Istebna, Szczyrk tworzy Beskidzką Piątkę, której głównym celem jest promocja walorów krajobrazowych oraz przyrodniczych Beskidu Śląskiego. Warto poznać bliżej to wspaniałe miejsce oraz kilka pasjonujących ciekawostek z nim związanych.

Wypoczynek w Szczyrku – jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Urlop w górach, zarówno ten dłuższy w okresie wakacji i ferii, jak i weekendowy, to okazja do lepszego poznania Beskidów. W samym Szczyrku, jak i w jego okolicy czeka na turystów wiele atrakcji. Aby wybrać te, które najbardziej odpowiadają naszym preferencjom, najlepiej jest poświęcić chwilę na poznanie ciekawostek związanych z tym rejonem. Czego warto dowiedzieć się o Szczyrku?

10 ciekawostek o Szczyrku

  1. Pierwszy spis ludności Szczyrku odbył się w 1630 roku. Jako miejscowość turystyczna Szczyrk zaczął funkcjonować dopiero po I wojnie światowej, a w 1933 roku działalność rozpoczęło schronisko na Skrzycznem.
  2. Szczyrk to idealne miejsce dla ludzi żyjących aktywnie. Liczne szlaki sprzyjają uprawianiu turystyki górskiej – zarówno pieszej, jak i rowerowej. Nie zabraknie także miejsca dla fanów paralotni, narciarstwa biegowego czy crossowej jazdy na jednośladach.
  3. Ze Skrzycznego (1257 m n. p.m.), Klimczoka (1117 m n. p.m.), Kotarza (965 m n. p.m.) czy Skalitego (864 m n.p.m.) podziwiać można wspaniałe widoki na panoramę Beskidów.
  4. Szczyrk może pochwalić się największą liczbą wyciągów w Polsce. Co ważne, posiada także blisko 60 km tras o zróżnicowanym stopniu trudności, które przyciągają miłośników jazdy na deskach i na nartach.
  5. Szczyrk oferuje także szereg atrakcji grotołazom. Znajduje się tu wiele jaskiń, w tym Jaskinia Lodowa, Jaskinia Salmopolska, Jaskinia w Klimczoku czy Jaskinia Malinowska. Są one przygotowane dla turystów, którzy mogą zwiedzać ich wnętrza, korzystając z tras o zróżnicowanym stopniu trudności.
  6. W centrum Szczyrku, nad rzeką Żylicą, znajdują się malowniczy deptak oraz ścieżka rowerowa. Ciągnie się on od Urzędu Miasta, wzdłuż rzeki, Centralnego Ośrodka Sportu Skalite, a kończy w Buczkowicach.
  7. Na Skrzyczne można wjechać koleją linową. Wyciąg krzesełkowy działa przez cały rok i składa się z dwóch odcinków. Pierwszym dotrzemy na Jaworzynę, drugim bezpośrednio na szczyt.
  8. W Szczyrku znajduje się również kompleks trzech skoczni narciarskich Skalite. Pierwsze zawody odbyły się na nich w walentynki w 1937 roku. Obecnie obiekt ten przyciąga fanów skoków narciarskich, a organizowane na nich zawody cieszą się dużą popularnością.
  9. Będąc w Szczyrku, nie można także zapomnieć o kolei gondolowej na Szyndzielnię. Przejazd żółtymi, przeszklonymi gondolami dostarcza niezapomnianych wrażeń. Z kolei na szczycie na turystów czeka wieża widokowa oraz górskie trasy rowerowe. Warto również obejrzeć ekspozycję historycznych wagoników.
  10. Idealnym miejscem na nocleg jest natomiast Przystanek Góry. Oferuje on turystom dziewięć komfortowych apartamentów o różnej wielkości – każdy z łazienką. Z okien pensjonatu rozpościera się wspaniały widok, a położenie w pobliżu szlaków, jak i stacji narciarskich gwarantuje niezapomniane wrażenia z pobytu.
logo Przystanek Góry Szczyrk
Informacje

Lokalizacja: Przystanek Góry Jarzębinowa 20 43-370 Szczyrk

Właściciel: 3F Projekt Sp. z o.o. ul. Rajnholda Domina 27 41-500 Chorzów 

NIP: 9542767837/ REGON: 365104975

Konto bankowe

ING Bank Śląski S.A.
26 1050 1331 1000 0092 8019 1421

Zadzwoń do Nas

+48 609 066 906

nie zapomnij polubić naszych profili

Copyright © 2020. All rights reserved