kuchnia regionalna Beskidy

Podczas odpoczynku w danym państwie czy regionie, warto poznać i spróbować lokalnych potraw. Kuchnia Beskidu Śląskiego ma do zaoferowania wiele i pobudza kubki smakowe na różne sposoby. Jakich potraw warto spróbować, będąc w Szczyrku i jego okolicach? O tym w dalszej części artykułu.

Tradycyjne potrawy – regionalne smaki Beskidów

1.    Potrawy z ziemniaków

Regionalna kuchnia Beskidu Śląskiego oferuje wiele różnych smaków, które zaspokoją gusta nawet tych największych smakoszy. Mniej urodzajne gleby i ostry klimat zmusiły mieszkańców do dostosowania się do lokalnych warunków. Z tego względu postawili oni na pasterstwo, łowienie ryb i bartnictwo. Odkąd w XIX w. na terenach tych pojawiły się ziemniaki, na stałe zagościły one w regionalnej kuchni.

Na ich bazie przyrządza się wiele pysznych potraw. Będąc w Szczyrku koniecznie musisz spróbować poleśników, które są dostępne w dwóch wersjach – jako ciasto drożdżowe lub placki ziemniaczane. W każdej z tych wersji są wypiekane w piecu na liściach kapusty. Poleśniki są wyjątkowo aromatyczne, a pieczenie bez tłuszczu dodaje im chrupkości.

Kolejne warte spróbowania potrawy na bazie ziemniaków to sztuchanki – tłuczone ziemniaki z przysmażoną cebulką i skwarkami oraz placki ziemniaczane pieczone na blasze. Z okolic Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki pochodzi natomiast kubuś/kubusz. Jest to pyszna zapiekanka z tartych na surowo ziemniaków, które po sparzeniu gorącym mlekiem, włożeniu do brytfanki i przykryciu warstwą jabłek czy śliwek, zalaniu śmietaną i zapieczeniu, smakują wyśmienicie.

W regionalnej kuchni Beskidu Śląskiego znajdziesz też wiele klusek, czyli gałuszek. Spotkać je można w różnej formie i pod różnymi nazwami ‒ strzapate, fusate, kładzione, chybane, ścikane, biołe, szulane czy z dziurkóm. Zwykle serwowane są ze słoniną i skwarkami lub w wersji na słodko ‒ z masłem, cukrem i cynamonem.

2.    Kapusta kiszona i inne

Wiele potraw w kuchni beskidzkiej bazuje na kapuście kiszonej. Sok z kiszonej kapusty serwowany jest zarówno solo, jak i w postaci zup – kapuśniaku czy kwaśnicy. Często spotkać można również kapustę z zosmożkóm i szpyrkami, czyli z ziemniaczaną zasmażką i słoniną. Stanowi ona również dodatek do mięs – żeberek, szynki po beskidzku czy kiszki.

3.    Bulion z karpia

Rejon Skoczowa słynie z kolei z bulionu z karpia, gdyż jest to jedno z największych zagłębi tej ryby w Europie. Smak zupy karpiowej wzbogacają pokrojowe w kostkę warzywa i śmietana, którą potrawa jest zabielana. Polecamy również spróbować krokietów z karpia i odrobiną boczku. Ciasto na ten specjał przypomina francuskie, z tą różnicą, że zamiast wody dodaje się piwa.

4.    Sery

Będąc w Beskidach, w tym i w Szczyrku, nie można zapomnieć o serach. Szczególnie polecamy owcze, gdyż jak na tereny pasterskie przystało, smak oferowanego w tym regionie bundza jest wyjątkowy. Zgodnie z tradycją jest on głównie jadany w  okresie od maja do września, czyli podczas wypasów. Następnie, gdy dojrzeje, przerabiany jest na bryndzę.

Tradycyjne smaki w Przystanku Góry

Także i w Przystanku Góry doceniamy regionalne potrawy. Nasi goście codziennie rano mogą zjeść pyszne śniadania w formie szwedzkiego stołu. W menu znajduje się wiele produktów od lokalnych producentów – w tym miody, naturalne sery owcze czy jajka od szczęśliwych kurek. Cieszymy się, gdy możemy smakami Beskidu Śląskiego przywitać naszych Gości i zadbać o ich podniebienia.

logo Przystanek Góry Szczyrk
Informacje

Lokalizacja: Przystanek Góry Jarzębinowa 20 43-370 Szczyrk

Właściciel: 3F Projekt Sp. z o.o. ul. Rajnholda Domina 27 41-500 Chorzów 

NIP: 9542767837/ REGON: 365104975

Konto bankowe

ING Bank Śląski S.A.
26 1050 1331 1000 0092 8019 1421

Zadzwoń do Nas

+48 609 066 906

nie zapomnij polubić naszych profili

Copyright © 2020. All rights reserved